Shortlists

Northumberland & Tyneside

  • Apprenticeship Award (sponsored by Northumberland College): EGGER UK, Go North East, Houghton International.
  • Company of the Year (sponsored by Deloitte): Aspire Technology Solutions, Go North East, Metnor Construction.
  • Digital and Social Media Award: Gradvert, Mediaworks UK, NewGen Creative.
  • Export Award: First Square Equipment, Hedgehog Lab, Palintest.
  • Heart of the Community Award: Go North East, Muckle LLP, Northumberland National Park Authority.
  • Innovation Award (sponsored by Arch Group): AVID Technology, JR Dynamics, Trench Networks.
  • Let’s Grow Award (sponsored by FW Capital): Cleardata UK, Connect Health, Iam-Sold.
  • Manufacturing Award: AVID Technology, Miller UK, Tharsus Group.
  • Newcomer of the Year (sponsored by Virgin Money): B.A.M (Torro Cases) Worldwide, Differentology, Whitley Bay Clinic.
  • Services Award: 2020 Vision Systems, Allay, O’Brien Waste Recycling Solutions.
  • Small Business Award (sponsored by Bernicia): Atomhawk, Geneius Laboratories, PTM Group.

 

Durham, Sunderland & South Tyneside

  • Apprenticeship Award (sponsored by Esh Group): MacDonald Martin, Siemens, Unipres (UK).
  • Company of the Year: Create City Ltd, Home Instead Senior Care Durham, Omega Plastics Group.
  • Digital and Social Media Award (sponsored by Gentoo): Green Trousers, Maxim Facilities Management, Redu.
  • Export Award: A&C Associates, Lingotot, Tiger Creative.
  • Heart of the Community Award: Elddis Transport (Consett), PWS, Serendipity Tea and Trinkets.
  • Innovation Award (sponsored Business Durham): clixifix®, Green Trousers, i2B.
  • Let’s Grow Award (sponsored by Sunderland College): The Energy Checking Company, Maxim Facilities Management, Omega Plastics Group.
  • Manufacturing Award (sponsored by South Tyneside Council): M I Dickson, PWS Worksurfaces, Siemens.
  • Newcomer of the Year (sponsored by Virgin Money): ARTventurers, JB Skills Training, The Energy Checking Company.
  • Services Award (sponsored by Sunderland University): Beaumont Grounds Maintenance, Maxim Facilities Management, Vic Young.
  • Small Business Award (sponsored by NE BIC): Energy Professionals Group, Lingotot, Redu.

 

Teesside

  • Apprenticeship Award (sponsored by Nifco UK): Cornerstone Business Solutions, Espresso Web, MyFirmsApp.
  • Company of the Year (sponsored by the Tees Valley Combined Authority): CPD Bodies, Double Eleven, Sound Training
  • Digital and Social Media Award: Calm Digital (Advent Calendar Online), HomeFuels Direct, RAW Digital Training.
  • Export Award (sponsored by PD Ports): Cleveland Cascades, Hart Biologicals & Huntsman Pigment and Additives.
  • Heart of the Community Award: CEO Sleepout, Hart Biologicals, Middleton Grange Shopping Centre.
  • Innovation Award (sponsored Teesside University): Hart Innovations, Intasite, Spearhead Interactive.
  • Let’s Grow Award (sponsored by FW Capital): Additional Lengths, Double Eleven, Mobile Mini.
  • Manufacturing Award (sponsored by ABB Consulting): CPD Bodies, SABIC UK Petrochemicals, Top Brass.
  • Newcomer of the Year (sponsored by Virgin Money): Bread & Butter Threads, Cleveland LGV Training, Utility Alliance.
  • Services Award (sponsored by Middlesbrough College): Bid and Research Development, The Nicholson Group, PD Ports.
  • Small Business Award: Hart Biologicals, MI Supplies, Para-Sols.

 

The shortlists for the Best Creative Company and Not For Profit Organisation of the Year will be announced soon.

The winners of each sub-regional heat then go on to the Grand Final in April